Ciekawostki Paryża

„Z ciężkim sercem pójdę brzegiem Sekwany-
kupię w kramikach sztychy i sennik miłosny,
lecz znaczenia snów moich,
wczoraj pożegnanych,
nie znajdę w nim. We mgle usłyszę krzyk wiosny

Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, 1928, „Paryż”

Paryż to jedna z najpopularniejszych stolic Europy, należących do najbardziej charakterystycznych miast świata. Nie bez powodu, każdego roku, około 30 mln osób decyduje się wyjechać tu na wycieczkę. Miasto zakochanych, kolebka mody, miasto romansu, to tylko kilka z mnogich określeń Paryża, aktualnie liczącego 11 milionów mieszkańców.

Pierwotna nazwa Paryża brzmiała Lutetia, co oznaczało podmokłe miejsce. Natomiast nazwa Paris zaczęła się upowszechniać z czasem, nawiązując do plemienia Paryzjów, którzy założyli celtycką osadę na jednej z wysp znajdujących się na rzece Sekwanie.

Źródłem wyobrażeń i wiedzy o Paryżu są często francuskie filmy czy romantyczne poematy. Warto porównać z nimi własne doświadczenia z podróży, która prędko okaże się niezapomnianą przygodą. Ulubione miasto fotografów i reżyserów możemy obejrzeć m.in. w filmach „Zakochany Paryż”, „Amelia”, „Kod da Vinci”, „Pachnidło”. Najważniejsi artyści świata, którzy byli związani z Paryżem, dokonywali tutaj przełomowych reform w sztuce, kreując nowe nurty i epoki. W kawiarni La Closerie de Lilas, „książę poetów” Paul Fort, organizował wtorkowe wieczory poetyckie, na których zjawiało się nawet do 200 literatów, takich jak Jean-Paul Sartre, Samuel Barclay Beckett, Paul Eluard czy Oscar Wilde.

Wolna ekspresja zdaje się przejawiać w wielu aspektach miasta, także w ruchu ulicznym – w całym Paryżu znajduje się tylko 1 znak stop!

Od 1860 miasto jest podzielone na 20 dzielnic, których numeracja rośnie spiralnie od środka, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

Nad Sekwaną w Paryżu jest 37 mostów. Rzeka ta jest drugą po Loarze, najważniejszą we Francji, uchodzi ona do kanału La Manche. Co roku, zarząd miasta sprowadza tony piasku, by tworzyć kilkumetrową plażę, zapewniającą wakacyjny wypoczynek, mieszkańcom francuskiej stolicy. W okolicy posadzono dorodne palmy, parasole przeciwsłoneczne oraz leżaki, dzięki czemu, nad paryską rzeką można poczuć smak Lazurowego Wybrzeża.

Niezwykle często w Paryżu odbywają się różnorodne imprezy, festiwale, plenerowe eventy, wystawy i targi. W jednym miesiącu odbywa się kilka takich imprez, co z pewnością jest szczególnie miłym zaskoczeniem dla zwiedzających, którzy nie pierwszy raz jadą na paryską przygodę.

Aby zarezerwować transfer z lotniska do centrum Paryża lub pod wybrany adres kliknij TUTAJ

CZYTAJ TAKŻE: